Červenka

Infekčné bakteriálne ochorenie, ktoré sa prenáša najčastejšie z infikovaného prasačieho mäsa. Ide o baktériu, ktorá vytvára na koži začervenanie, od toho je odvodený aj názov chorí.

Červenka

Nejedná sa o závažné ochorenie, ale ak nie je človek nelieči môže mať veľmi nebezpečné komplikácie. Červenka sa môže vracať aj po nedostatočnom liečení.

Príznaky a inkubačná doba

Inkubačná doba u tohto ochorenia okolo 7 dní, môže sa však prejaviť už 1. deň od nákazy. Preto je veľmi dobré pozorovať sa pri požití bravčového mäsa s nedostatočným tepelným opracovaním. Môže sa preniesť tiež pri opracovaní mäsa, častá choroba z povolania u mäsiarov, hospodárov a majiteľov hydiny a sladkovodných chovných rýb.

Tri základné štádia červienky:

1. štádium - zvýšená teplota, apatia, objaví sa začervenanie pokožky to môže zmiznúť, obdobie trvá okolo 3 - 4 dní.

2. štádium - objavujú sa tmavo červené škvrny, opäť zvýšená teplota a pocit ako pri chrípke. Obdobie končí 7 až 8 deň a buď úplne vymizne, alebo sa dostane do 3. fázy, kedy prejde do chronicity.

3. štádium - chronické ochorenie, tu sa už objavujú zmeny na srdcových chlopní, poruchy krvného obehu, zmeny na koži (artritída), zmeny na pokožke (nekróza)

Červenka sa môže prejaviť aj ako tzv. Biela forma, kedy sa neobjavia žiadne začervenanie.

Liečba

Červenka je celkom jednoduché ochorenie, ktoré sa dá účinne liečiť antibiotikami. Je však potrebné zájsť k lekárovi a včas diagnostikovať a začať liečiť. Na vyrážku je možné použitie lokálnych mastí. Liečba sa pohybuje okolo týždňa užívania antibiotík a potom ďalších 14 dní klidovější režim. Obmedzenie potom žiadne nevzniká a pacient sa vracia opäť v plnej sile do práce.

Červenka ako ochorenie však nevzniká často, jedná sa o vzácnejšie ochorenie, ktoré sa môže zameniť za iné. Ak vám viac ako dva dni nie je dobre a na tele sa vám objavili tmavo červené škvrny, určite nepodceňujte liečbu a zájdite si k lekárovi čo najskôr.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus