Centrálny nervový systém

Najdôležitejšia časť nervovej sústavy je centrálna nervová sústava. Tu sú vyhodnocované podnety a následne zasielajú späť efektory pre daný orgán a ten môže následne reagovať. Centrálna nervová sústava sa skladá z mozgu a miechy.

Mozog a miecha

Mozog

  • riadiace a integračné orgán (všetky funkcie ľudského tela sú tu riadené)
  • obsahuje 50 - 100 miliárd nervových buniek a až Biliard synapsií
  • mozog sa delí na mozgový kmeň, medzimozog a koncový mozog

Viac informácií o mozgu v samostatnej článku tu.

Miecha

  • nervová trubica vnútri chrbtice, napojením na predĺženú miechu v mozgu
  • dĺžka je 40 - 50 cm, končí v oblasti bedrovej chrbtice, kde sa rozpadá na jednotlivé nervové vlákna
  • miecha má 31 úsekov, z ktorých po každej strane odstupuje nervové vlákno, ktoré riadia určitý orgán a oblasť
  • 8 krčných, 12 hrudných, 5 bedrových, 5 krížových a 1 kostrčovej
  • uprostred miechy je kanálik, okolo neho je sivá hmota (vysoký počet neurónov), šedú hmotu obklopuje biela hmota, v ktorej nie je skoro žiadny neurón len axóny, ktoré medzi sebou prenášajú vzruchy.

Funkčný stav CNS

Funkčný stav (predovšetkým mozgu) sa počas dňa mení. Sú charakteristické dvoma základnými stavy - bdenie a spánok. V každej fáze je CNS zameraný na iné podnety a pri bdenia je viac ostražitý. Každá táto fáza je dobre znateľná na EEG (elektroencefalograme).

Spánok má dve časti - non-REM, tzv. Pomalý spánok, postupne klesá srdcová frekvencia a krvný tlak, spomaľuje sa dýchanie, znižuje sa svalové napätie, oči sa pod viečkami pohybujú veľmi pomaly. Fáza REM je naopak typická rýchlym pohybom gúľ, strata svalového napätia, škrípanie zubov, srdcová frekvencia a tlak sa mení v závislosti na snoch. Tento typ spánku trvá asi 20 minút. Po celý spánok sa tieto časti striedajú, až 5 - 7 krát za noc. V dospelom veku tvoria REM fázy 20% celkovej doby spánku. Väčšina snov sa zdá práve v tejto fáze.

Ochranné obaly CNS

  • Tvrdá plena (dura mater) - silná väzivová plienka, je pevne spätá s lebečnej kosťou. Do tvrdej plienky sú zavzaté žilovej splavy, ktorými je odvádzaná krv z mozgu.
  • Pavučinovce (arachnoidea) - tenká blana, ktorá neobsahuje žiadne cievy. Medzi tvrdou plienkou a pavučinovce, pri ktorých je len nepatrný subdurálny priestor. Štruktúrou pripomína pavučinu, preto jej názov.
  • Mäkká plienka (pia mater) - jemná väzivové blana. Tesne kopíruje povrch mozgu a miechy. Priestor medzi mäkkou plienkou a pavučinovce, pri ktorých je vyplnený cirkulujúcim mozgovomiechovom mokom a nazýva sa spinálnej.

Cerebrospinálny mok

Jedná sa o číru, ľahko žltkastú tekutinu, ktorý sa neustále tvorí filtráciou z krvnej plazmy v mozgových komorách. Mok je prítomný medzi komorami a vypĺňa dutiny v mozgu a mieche. Vstrebáva sa do žíl na povrchu mozgu a miechy. Hydrocefalus je hromadenie MM a stláčanie tkaniva. MM je dôležitý pre ochranu mozgu pred nárazom, nadľahčuje ho a vytvára vhodné prostredie pre činnosť nervových buniek.

Krvné zásobenie CNS

Aby mohli nervové bunky pracovať a prenášať informácie, potrebujú kyslík a živiny, tie sú do mozgu privádzané tepnou a. Basilaris. Okruh, ktorý vedie krv do jednotlivých lalokov sa nazýva Willisův. Stačí 10 sekúnd bez okysličenia a človek upadá do bezvedomia. Pokiaľ nie je dodávka obnovená do 5 minút, začínajú nervové bunky mozgového kmeňa odumierať. Mozgový kmeň vydrží 20 - 30 minút bez kyslíka. To isté je s dodávkou glukózy, ktorá je veľmi dôležitá pre činnosť nervových buniek. Pokles hladiny glukózy vedie k závažným zmenám. Nedostatok týchto látok vedie k smrti.

Autor: Lucie Kliková

 


 

comments powered by Disqus