Bylinky na nespavosť

Prejavy nespavosti rieši mnoho ľudí po svojom. Niektorí sú vyložene závislí na liekoch, iní tiahnu skôr po prírodnej forme medikamentu. Avšak v oboch prípadoch je nutné dodržať maximálné denné dávkovanie. Ľudia si svojím počínaním mohli navodiť nepríjemnú intoxikáciu. Títo jedinca trápi búšenie srdca. Vykazujú známky aj abnormálne nervozity.

Bylinky na nespavosť

Rastlina s netypickým názvom

Kozlík lekársky je ďalšia liečivka, už dobre mnohí poznajú. Bylinka dorastá cez pol metra. V prípade že má vhodnejšie podmienky, môže dosahovať aj okolo dvoch metrov. Jedná sa o vytrvalú rastlinu z čeľade zimolezovité, pre ktorú je typické početné kvetenstvo s jedinečnými bieloskvúcom až krásne ružovkastými kvetmi.

Na našom území sa táto rastlina vyskytuje väčšinou rozptýlene. Uprednostňuje polohy s nížinatým terénom. Najlepšie sa jej darí vo vlhších pôdach s dostatkom živín. Lenže rastie tiež na iných miestach. Dajme tomu objaviť ju možno tiež popri európskych biotopov aj v lokalitách ruského pohoria. Tým je Ural.

Kozlík lekársky z rádu štětkotvarého sa užíva hlavne na ľahšiu podobu nespavosti. Môže však poslúžiť na liečbu nervového vyčerpávajúceho stavu. Využíva sa aj pri funkčnej poruche žalúdka, kŕčoch, nadúvanie či nesprávnej funkcii štítnej žľazy. Tento prírodný medikament pomôže pri srdcových úzkostiach.

V tejto rastline sú obsiahnuté najrôznejšie látky, medzi ktoré popredne patrí deriváty kyseliny valérová, silice, triesloviny ai. Vyzdvihnúť je možné tiež skupinu alkaloidov. Do tej sa automaticky zaraďuje látka actinidin, chanitin, Valerin, valerianin a mnoho iných. Nájsť tú možno tiež cholín, valeriánový gáfor či horčiny.

Z valeriány lekárskej sa pripravujú doma báječné odvary a tinktúry. V lekárňach či špecializovaných predajniach s prírodnými produktmi sa dajú zakúpiť bylinné kvapky, balenie obsahujúce kapsule alebo tablety. Súčasťou bohatej ponuky sú aj čaje o rôzne gramáži. Väčšinou ide o balenie od päťdesiatich až tisíce gramov.

Úplne vo výnimočných prípadoch môže tento druh bylinky navodiť bolesť hlavy, podráždenie, žalúdočné ťažkosti a poruchy srdcovej činnosti. Okrem toho spôsobuje ťažkosti pohybového centra, a zníženie telesnej teploty.

Vytrvalý a popínavý druh rastliny z čeľade mučenkovité

Mučenka sa radí do kategórie vytrvalých popínavých či kríkovitých bylín, ktorý sa charakterizujú výraznejšími riešenými kvetmi. Tie existujú v mnohých rôznych tvaroch a farebných odtieňoch. Medzi týmito druhmi rastlín sa vyskytujú exempláre s typicky nevtieravou podobou. Napríklad mučenka opletavá sa skladá s jedinečných okvetných lístkov v modrobielom sfarbenie. Za zmienku stojí tiež jej koruna v bielom a fialovom zafarbenie. Po odkvitnutí sa vytvorí plod masívnejšie podoby. Ten je sprvu sfarbený do zelena, potom získava žltší prefarbenie až oranžový nádych.

Listy mučenky opletavej dorastajú cca niekoľko centimetrov. O dlhších stonkách možno prezradiť, že môžu mať buď hladký či ochlpené povrch. Z tejto časti rastliny vyrastajú úponky.

Táto menovaná rastlina preferuje miesta, ktoré sa nijako neudržujú. Ide najmä o nepokosenej plochy okolo pastvisek, korýt vodných tokov, cestičiek či ciest u železničných tratí. Najradšej má celodenne preslnená stanovište. Ide o veľmi obľúbenú rastlinu, ktorú možno objaviť v nejednej zimnej záhrade či skleníka. Ľudia si týmto druhom skrášľujú obytnú časť domu.

Jednotlivé časti mučenky slúži mnohým národom ako droga. Najväčší záujem o ňu majú obyvatelia juhoamerického kontinentu. Na odbyt ide aj v krajine s úžasnou atmosférou a nádychom orientálnych rysov. Tým je vo svojej podstate Turecko. Z tejto rastliny sa spravidla využíva celá nadzemná časť rastliny. Tá sa buď suchšie, alebo využíva priamo v čerstvom stave. Ide o účinný liek na nespavosť. Tento prírodný produkt dokáže však efektívne uľaviť od najrôznejších zdravotných problémov (hnačky, bolestivej menštruácie, bolesti sprostredkované nervom, zväčšených žiliek v konečníku a poranenia spôsobené vysokým teplom).

Hlavné zložkami tejto rastliny sú práve látky s antioxidačným pôsobením. Ide predovšetkým o flavonoidy. Do tejto skupiny sa tradične radí apigenin, isovitexin, vitexin ai. Nechýbajú tu ani indolové alkaloidy. Tie sú tu zastúpené v menšom meradle. V rastline mučenka sú obsiahnuté silice, slabo jedovaté fenolové glykozidy a toxické kyanogénny glykozidy.

U niektorých citlivejších jedincov sa môže objaviť zdravotný problém v podobe tráviacich ťažkostí, ktorý im celkom znepríjemňuje život. Pokiaľ dôjde k predávkovaniu touto drogou, potom možno s istotou očakávať rad nežiaducich účinkov. Vedľa kŕčov a halucinácií môže pokojne dochádzať aj k paralýze. Túto rastlinku by nemali užívať ženy počas tehotenstva či dojčenia.

V lekárňach a predajniach s bylinnými produkty možno zohnať čaje z mučenky. Tie sú balené do pevných obalov. Niektoré z nich váži sto gramov, iné zase až jedno kilo. Práve produkty čajové sú zhotovené z vňate. Tú si môžu zákazníci kúpiť aj v jemne mletom stave. Z tých všetkých uvedených tovarov je možné ľahko a rýchlo pripraviť lahodný čaj. Stačí len použiť lyžičku rozdrvené a nasušené mučenky. Táto ingrediencia sa umiestni do hrnčeka, ktorý sa potom preleje horúcou vodou. Zmes sa nechá lúhovať cca 15 minút, potom sa precedí a môže sa popíjať. Tento čaj sa odporúča užívať minimálne trikrát denne.

Na trhu sú ponúkané tiež tinktúry bez obsahu alkoholu, bylinné liehové extrakty a špeciálne kvapky. Tie sa aplikujú ústami niekoľkokrát denne v požadovanej dávke.

V doplnkoch stravy je možné nájsť tiež balenie s vysoko koncentrovaným výťažkom mučenky. To sa užíva podľa príbalového letáku. Súčasťou potravinových doplnkov sú aj rôzne veľké balenie bylinných tabliet či dražé kapsúl. Pri konzumácii týchto prípravkov by sa ľudia mali držať optimálnych denných dávok.

Vytrvalá dvoj maternicová bylina z rodu chmeľu

Chmeľ otáčavý je skrátka rastlina, ktorá sa pýši vyvinutými zvislými zásobnými časťami. Jej neoddeliteľnou súčasťou sú dlhé stonky, ktoré sú opatrené špeciálnymi detailmi. Tie pomáhajú rastline sa popínať. Zaujímavo vyzerajú aj listy, kvety a plody chmeľu.

Tento vlhkomilný druh byliny rastie nielen u nás, ale aj v celej Európe. Nájsť ho možno tiež na ázijskom kontinente. Darí sa mu aj v svetadielu na severnej pologuli. Túto dvojdomú rastlinu sa podarilo rozšíriť aj do ostatných kútov sveta. Najradšej má pôdu mierne kyslú s dostatkom vody. Chmeľ otáčavý nepohrdne ani inými prírodnými podmienkami.

O tejto rastlinke s obľúbeným názvom sa už veľa popísalo. Popri tradičnej prípravy piva sa využíva vo farmaceutickom sektore. Ide o výbornú prísadu, ktorá sa pridáva do kozmetických výrobkov. Pre túto oblasť sú vhodné extrakty z chmeľu. Skvelé sú aj kúpele s blahodárnym hojacemu účinkom.

Mnoho ľudí sa k tejto léčivce obracia ako k prírodnému medikamentu. Ten sa vyznačuje jednak sedatívnymi a hypnotickými účinkami, jednak antibakteriálnymi a antifungálními efekty. Lieč tomuto druhu byliny sú pripisované ďalšie fantastické predností, medzi ktoré patrí protinádorové prejavy. Dodať možno tiež, že táto rastlina dokáže povzbudiť ľudský apetít. Perfektne vyrieši nespavosť, stavy nepokoja, nervové rozrušenie, pocity nafúknutého brucha. V prípade vonkajšieho používania stojí za fytoncidnými účinky. Takýto obklad či kloktadlo z chmeľové zložky robí divy.

Hlavnou obsahovou látkou chmeľu obyčajného sú silice. Jedným takým zástupcom z tejto kategórie je myrcen a Humulén. Okrem toho sú tu obsiahnuté chmeľové horčiny a flavonoidy.

Ako iné byliny aj chmeľ sa vyznačuje vedľajšími prejavmi. Napríklad citlivejší jedinci sa môžu stretávať s alergickými reakciami. Mimo týchto následkov sa u niektorých môžu objaviť ťažkosti dýchacieho aparátu.

Ponuka rýdzo prírodných produktov z tejto rastliny je zaujímavá od bylinných kvapiek a tinktúr až po čaje.

 


 

comments powered by Disqus