Bronchitída u detí

Bronchitída sa radí medzi zápaly dolných dýchacích ciest a jedná sa o ochorenie, ktoré postihuje priedušky. Môžeme rozlíšiť dve formy, a to akútnu a chronickú. U detí sa najčastejšie vyskytuje akútna bronchitída, ktorej príčinou je zvyčajne vírusová infekcia dýchacích ciest. Akútna bronchitída má zriedka kedy príčinu bakteriálnú.

Bronchitída u detí

Chronická bronchitída sú opakujúce sa zápaly až degenerácie priedušiek. Deti s chronickou bronchitídou majú viac hlienu pri kašli než je tomu u akútnej formy. Chronická bronchitída je často spojená s astmou, cystickou fibrózou, vdýchnutím cudzieho telesa alebo vystaveniem sa dráždivým látkam. Opakujúce sa chronické bronchitídy môžu naznačovať na poruchu imunitného systému.

Príčiny

Akútna bronchitída je zvyčajne spôsobená vírusovou infekciou napríklad pri alebo po prechladnutí. Ojedinele môže byť spôsobená bakteriálnou infekciou.

Príčinou chronickej bronchitídy je často vystavenie znečistenému vzduchu alebo cigaretovému dymu. Riziko je o to väčšie, ak dieťa trpí iným ochorením dýchacích ciest ako je astma, senná nádcha a pod. Alebo niektorými alergiami. Deti, ktoré sú narodené predčasne, majú tiež vyššie riziko k vzniku zápalu priedušiek, pretože ich pľúca nie sú plne vyvinuté.

Rizikové faktory

Najrizikovejšie skupinou, ktorá trpí bronchitídou, sú deti mladšie ako tri mesiace. Dôvod spočíva v tom, že ich pľúca a imunitný systém ešte nie sú plne vyvinuté.

Medzi ďalšie faktory, ktoré sú spojené so zvýšeným rizikom bronchitídy, patria:

  • predčasný pôrod
  • iné ochorenie srdca alebo pľúc
  • porucha imunitného systému
  • vystavenie dieťaťa tabakovému dymu
  • deti nikdy nedojčené (dojčené deti dostávajú imunitný dávky od matky)
  • súrodenci, ktorí navštevujú školu alebo škôlku a prinášajú domov infekcie

Príznaky bronchitídy u detí

Príznaky akútnej bronchitídy zvyčajne zahŕňajú produktívny kašeľ a retrosternálnú bolesť (bolesť na hrudníku). Dochádza tiež k prehĺbenému dýchaniu. Medzi ďalšie príznaky patrí horúčka, bolesti celého tela a zimnica, bolesť hrdla a nádcha, upchatý nos, dýchavičnosť alebo chrčanie, bolesti hlavy a únava. Všeobecne platí, že priebeh akútnej bronchitídy spontánne vymizne a uzdravenie je zvyčajne vidieť počas 10-14 dní po nástupe príznakov.

Chronická bronchitída so sebou nesie rad príznakov, ktoré zahŕňajú kašeľ, ktorý trvá viac ako 1 mesiac alebo opakujúce sa kašeľ, ktorý môže byť spojený s piskotmi alebo možno počúvať škripot pri vyšetrovaní počúvaním. Príznaky chronickej bronchitídy sú podobné ako pri astme, preto tieto dve ochorenia môžu byť diagnosticky zameniteľné.

Prognóza

Väčšina detí s bronchitídou sa plne zotaví bez komplikácií, a to aj v prípade, že stav bol kritický. Všeobecne platí, že deti sú v poriadku počas 7 až 14 dní, hoci kašeľ môže pretrvávať po dobu niekoľkých týždňov. Dýchanie sa zvyčajne stáva pokojnejšie okolo tretieho dňa choroby.

V niektorých prípadoch deti neopúšťa sipot alebo kašeľ, kedykoľvek sa prechladne po prekonanej bronchitíde. Smrť je spôsobená asi len v 0,2% prípadov, väčšinou sa jedná o deti mladšie ako 6 mesiacov s inými pridruženými problémami než je bronchitída. Zriedka sa bronchitída opakuje, pretože má proti nej dieťa vybudované protilátky. Infekcia sa skoro nikdy nevyskytuje dvakrát v rovnakom roku.

Diagnostika

Lekári k diagnostike poslúži Vaša presná výpoveď o príznakoch a prejavoch dieťaťa. Ďalšie vyšetrenie je počúvanie, ktorým rozlíši sipot a vrzoty na pľúcach. Môže tiež vykonať röntgen hrudníka a hľadať známky infekcie touto metódou. Niekedy sú vykonávané krvné testy.

Liečba bronchitídy u detí

Liečba oboch foriem bronchitídy u detských pacientov zahŕňa dostatočný odpočinok počas celého dňa. Ďalej je dôležité, aby dieťa pilo veľa tekutín, ak ide o dieťa dojčené, zabezpečiť dojčenie. Z liekov sú používané antibiotiká (pri bakteriálnej nákaze), mukolytiká (lieky uľahčujúce rozpúšťanie hlienu a vykašliavanie), expectorancia (lieky k lepšiemu vykašliavanie), antipyretiká (lieky proti teplote), analgetiká (lieky na utíšenie bolesti). U dlhotrvajúcich prípadov je potrebné zvážiť bronchodilatačnú liečbu (rozšírenie priedušiek pomocou bronchodilatancie). Užívajú sa tiež kortikosteroidy (lieky proti zápalu). Ďalej môže byť liečba podporená vitamíny C a E. V oboch prípadoch je veľmi dôležité, aby bolo dieťa vyvarované znečistenému ovzdušiu a predovšetkým tabakovému dymu.

Prevencia

Prevencia je pre toto ochorenie veľmi dôležitá, pretože je typické pre malé deti s nedokonalým imunitným systémom. Možno vďaka nej predísť rozsiahlemu stave. Tieto techniky sú ako lacné, tak ľahko dostupné. Je vhodné snažiť sa dojčiť a nevzdávať to ani po prvotných neúspešných pokusoch. V prípade neúspechu je vhodné obrátiť sa na špecialistu (laktačnú poradkyňu). Materské mlieko obsahuje látky, ktoré slúžia dieťaťu k jeho obranyschopnosti. Ďalšie odporúčanie je prestať fajčiť v bezprostrednej blízkosti Vášho dieťaťa. Cigaretový dym je jedným z najväčších rizikových faktorov pre vznik bronchitídy. Okrem tabakového dymu je vhodné znížiť aj iné dráždivé látky v okolí. Je zrejmé, že do istej miery ovzdušie a lokalitu zmeniť nejde, ale je vhodné tráviť s dieťaťom nejaký čas v prírode a mimo mestské aglomerácie.

Ďalším spôsobom ako predchádzať ochoreniu (nielen bronchitíde), je učiť dieťa už od útleho veku správne hygienické návyky, najmä umývanie rúk. Je to dôležité najmä pred a po jedle, po použití toalety, po návrate domov z vonku. Niektorí rodičia hygienu svojich detí dodržiavajú až tak, že používajú antibakteriálne mydlá a dezinfekciu po každom umývaní. Prehnaná hygiena nie je najvhodnejším riešením. Tieto prípravky obsahujú látky, ktoré môžu mať viac škôd ako úžitku v podobe alergických reakcií na koži dieťaťa. Takéto prostriedky je vhodné využiť príležitostne na cestách, kde nie je dostupná voda a mydlo. V domácich podmienkach nie je nutné tieto mydla a dezinfekčné prostriedky používať.

Autor: Klára Šedová

 


 

comments powered by Disqus