Aplikácia botulotoxínu

Už v 19. storočí sa začalo špekulovať o možnom toxínu v potravinách, ktorý môže za mnoho ochorení a záhadné úmrtia. Postupom času sa prišlo na to, že za týmito záhadami stojí práve toxín, ktorý je obsiahnutý v klobásach a údeninách. Príčinou bola skutočnosť, že neexistovala sterilizácia a konzervácia, v takej podobe ako ju poznáme dnes. Choroba, ktorá je týmto jedom spôsobená sa nazýva botulizmus (lat. botulus - klobása).

Botulotoxín, tiež nazývaný ako "zázračný jed", je jedna z najviac jedovatých biologických látok, jedná sa o neurotoxín produkovaný baktériou Clostridium botulinum. Smrteľná dávka podaná vnútrožilovo je iba 1,3-2,1 ng / kg. Botulotoxín má viac podtypov, ktoré sa delia na typy od A po G. Najviac známy a prebádaný je typ A, ktorý je zároveň najjedovatejší. Veľkým paradoxom je, že takto nebezpečný jed je v dnešnej dobe využívaný predovšetkým v medicíne, keďže má tiež terapeutické (liečebné účinky).

Využitie a aplikácia

V 50. rokoch minulého storočia sa začali objavovať prvé názory a výskumy, ktoré sa domnievali, že toxín môže mať aj prospešné vlastnosti. Došlo sa k záveru, že ak je botulotoxín podaný v malej dávke, má veľmi dobré výsledky u niektorých porúch. Ako prvý bol jed vyskúšaný na opiciach, kde sa snažil liečiť šilhavost. Neskôr bola táto metóda vyskúšaná aj na ľuďoch. Po výborných výsledkoch bol jed zavedený pod známou značkou Botox na trh.

Často sa botulotoxín používa na liečbu už spomínané škuľavosti, u zvýšeného svalového napätia (napríklad po mozgovej obrne), pri bolestiach hlavy, nadmernom slineniu, ale aj pri poruchách s nadmerným potením. Najznámejšie je však jeho využitie v estetickej medicíne. Toto využitie bolo objavené náhodne, kedy si kanadská očná lekárka, ktorá Botox používala u svojich pacientov, všimla, že ľuďom miznú vrásky na čele a okolo očí. Tým bol výskum začal v tomto odbore. V roku 2002 bol Botox schválený k používaniu v estetickej medicíne, pre vyhladzovanie vrások. Jedná sa o stále veľmi rozšírený trend pre omladzovanie tváre.

Botulotoxín sa do svalov a žliaz dostáva pomocou injekčnej ihly. Tá má v priemere 30 mm (pre porovnanie, ihla pri odbere krvi má priemer 0,9-1,1 mm).

Nepriaznivé účinky

Keďže je každý jedinec individuálny, tiež reakcia na podanie botulotoxínu môžu byť rôzna. Niektorí ľudia nemusia pociťovať vôbec žiadne nepriaznivé účinky. Môžu sa však vyskytnúť mierne problémy, ako bolesť v mieste vpichu, lokálny opuch, červené sfarbenie, prechodná necitlivosť, bolesti hlavy, malátnosť alebo nevoľnosť. Najobávanejšími vedľajšími účinkami môžu byť slabosť s následným ochrnutím svalstva, ťažkosti s prehĺtaním, s rozprávaním a dýchacie ťažkosti (zastavenie dýchania bola v dávnych dobách príčinou úmrtí). Asi u 3% pacientov sa môže objaviť pokles očných viečok alebo obočie. Je to dôsledok toho, že toxín rád migruje do tvárového svalstva. Ďalším nežiaducim účinkom môže byť alergická reakcia od miernych vyrážok až po závažné. Tieto nežiaduce účinky sú väčšinou len dočasné a rýchlo dochádza k ich ústupe. FDA (Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv) uvádza, že od roku 1989-2006 došlo len v USA k 44 úmrtiam po aplikácii Botoxu. Len v dvoch prípadoch sa však jednalo o vyhladzovaní vrások.

Výhody aplikácie

  • omladenie pleti, odstránenie vrások
  • riešenie niektorých zdravotných problémov
  • rýchly účinok (výsledok aj do 30 minút od aplikácie)

Nevýhody aplikácie

  • bolestivosť
  • cena (ceny sa pohybujú v rade tisícov)
  • krátkodobé pôsobenie (vyžaduje pravidelné návštevy)
  • rad nežiaducich účinkov
  • nerieši veľmi hlboké vrásky

Záverom

Botulotoxín je vo svojej podstate prírodná látka, ktorá by nemala telu výrazne škodiť. Bohužiaľ sa však pre človeka jedná o jednu z najtoxickejšia látok. Aplikácia toxínu vyžaduje zručného a skúseného odborníka. Preto je vhodné si pred aplikáciou o zariadení zistiť, čo najviac informácií. V mnohých zdravotných problémoch môže správne pomôcť tam, kde je potreba. Nie je však nutné ho prijímať do tela viac než je nutné. Botulotoxín je dobrým sluhom, ale zlým pánom.

Autor: Klára Šedová

 


 

comments powered by Disqus