Ako vychádzať s hypochondrom?

Poznáme to občas všetci, keď nás trápi chrípka, máme tendencie občas prehrávať príznaky, aby sa o nás náš milovaný viac staral a my si mohli užívať starostlivosť a lásku. Hypochondria avšak s týmto stavom nemá nič spoločné. Hypochonder si toto neuvedomuje a myslí si, že je vážne chorý a môže na svoju chorobu zomrieť, aj keď nie je jeho choroba lekárom ani inak preukázateľná. Tu potom musí nastúpiť psychológ a liečba medikamenty tak, aby sa dokázal hypochonder zo stresu a z pazúrov svojej choroby dostať.

Hypochonder

Čo je to hypochondria

Hypochondria je veľmi známa porucha, ktorá postihuje psychicky nestabilné jedince. Jedná sa o psychickú poruchu, kedy sa človek prehnane strachuje o svoje zdravie a ak ho zastihne nejaká, hoci len banálna choroba, musí mať dostatočnú starostlivosť od okolia. Hypochondri sa strachujú o svoje zdravie a myslia si, že majú nereálna a ničím nepodložené a veľmi vážne ochorenia, na ktorá môžu zomrieť. Chorý sa zaoberá neustálymi myšlienkami na to, či netrpí nejakou závažnou chorobou a len malé loupnutí alebo bolesť ho v tom utvrdzujú.

Hypochondria sa prvýkrát začína objavovať okolo 20. veku, má kolísavý stav, keď je chorý v jednu dobu úplne v poriadku a jednu dobu vidí choroby na svojom tele všade. Tieto stavy sa zhoršujú pri styku so stresom. Liečba hypochondrie je ťažká v tom, že si chorý neuvedomuje psychickú poruchu, ale stále si myslí, že má fyzické problémy. Rozpoznanie hypochondrie a uvedomenie si, že ním chorý trpí je často veľmi ťažké.

Viac informácií o hypochondrii

Ako sa teda správať k hypochonderu?

Hypochondria je veľmi vážne psychické ochorenie, ktoré síce nezabíja, ale môže veľmi poznamenať a znepríjemniť život. Ak máte vo svojom okolí niekoho, o kom si myslíte, že trpí hypochondrií, mali by ste si ho viac všímať. Nepokúšajte sa však nejako razantne odmietať to, že je chorý, vypočujte si ho, pokývejte a pokúste mu navrhnúť, že ak sa bude viac hýbať a viac sa zamestnávať, určite bude viac zdravý a choroba nebude mať šancu. Skúste sním tráviť viac času a zamestnávať ho rôznymi činnosťami, prácou a výlety. Určite ho neposielajte k žiadnym odborníkom a nehovorte mu, že by mal skúsiť túto liečbu a tieto bylinky. Skúste mu naopak odporučiť návštevu praktického lekára, ktorý mu predpíše lieky na úzkosť. Komunikujte s hypochonderom pomaly a nesnažte sa mu vyhovoriť jeho ochorenia, taký človek by vám rovnako neveril, naopak by s vami prestal komunikovať. Odporučte mu terapeutickú liečbu, pretože posťažovať si o svojich stavoch a chorobách je pre hypochondery vhodné a príjemné.

Účinná liečba na hypochondrii je branie ľahkých antidepresív a vyhýbanie sa stresovým situáciám. Dovolenka či zlepšenie osobného života je určite tiež dobrá vec. Koníčky, tanec, hudba, posedenie s priateľmi a ďalšie príjemné aktivity.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

 


 

comments powered by Disqus