Ako spoznať tehotenstvo?

Tehotenstvo, gravidita či očakávanie potomka, všetky tieto tri termíny definujú jednu rovnakú situáciu, ktorá je krásnym obdobím pre každú ženu či nastávajúcú matku. Ženské telo v tomto období prechádza mnohými zmenami, ktoré sa prejavujú rôznymi spôsobmi, navonok či naopak vnútorne. Tieto zmeny sa snažíme zovšeobecňovať či sa skôr snažíme vymenovať čo najviac zmien (zmien, ktoré sa najčastejšie zhodujú u tehotných žien). Málokedy sa však stane, že zo vzorky piatich žien bude všetkými uvedenými zmenami prechádzať každá z nich. Zmeny v priebehu tehotenstva sú totiž veľmi individuálne.

Tehotenstvo

Základným parametrom tehotenstva je však jeho dĺžka, ktorá sa tiež u rôznych žien líšia. Všeobecne býva dĺžky fyziologického tehotenstva určovaná ako 273 dní, teda 9 kalendárnych alebo tiež 10 lunárnych mesiacov. Niektorí naopak hovoria, že tehotenstvo trvá 40 týždňov a deti sa väčšinou rodia medzi 38 a 42 týždňom. Popravde je ťažké to určiť, a to aj z dôvodu ťažkosti určenia dňa či noci počatia. Tehotenstvo sa potom skladá z 3 trimestrov, každý trimester zodpovedá 3 kalendárnom mesiacom. Prvý trimester, teda raný trimester, a celé tehotenstvo začínajú oplodnením.

V prvom rade, ako žena začne sčítavať deň za dňom a začne zhotovovať detské oblečenie postieľku a kočík, potrebuje samozrejme vedieť určiť či spoznať na svojom tele, či k oplodneniu došlo a či je v očakávaní, alebo nie.

Oplodnenie aneb veľký zázrak splynutie tiel

Všetko je začaté po ovulácii oplodnením vajíčka spermiou. V okamih oplodnenia sa začne vajíčko neuveriteľne rýchlo deliť. Do maternice, kde sa zahniezdi, potom dopláva zhruba do 3 a viac dní. V tej chvíli začne zahniezdenie vajíčko produkovať HCG hormón, ktorý je zisťovaný Mamatestom / gravitestom. Pomocou tehotenského testu môžete teda svoj stav zistiť najmenej po troch dňoch od oplodnenia.

Ako na sebe žena spozná svoje tehotenstvo?

Otázka, či na sebe žena spozná, že je tehotná, je možno trochu krkolomná. Väčšina z nás je naučená, že tehotenstvo na sebe žena spozná vynechaním menštruácie, ku ktorému dochádza dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré ženu v čase tehotenstva sprevádzajú. Ku každému vynechaniu menštruácie však nedochádza dôsledkom tehotenstva, niektoré ženy napríklad nemusia mať pravidelnú menštruáciu, iné trpia na vynechávanie menštruácie v dobe stresu a momentálne môžu byť pod veľkým pracovným nátlakom a u iných žien môže ísť o príznak choroby. Je teda potrebné sa zamyslieť, či vynechaniem menštruácie neprebehla nejaká choroba, fyzické či psychické vypätie alebo ste nebola vystavená veľkému stresu.

Inokedy zas môže žena v prvom trimestri trpieť falošnú menštruáciou. Keby však došlo k nejakej zmene v priebehu tehotenstva, potom navštívte svojho lekára.

Preto si poďme uviesť okrem vynechanie menštruácie aj ďalšie príznaky, podľa ktorých žena na svojom tele spozná, či je tehotná.

Zmeny na prsiach

Väčšina žien sa zhoduje, že už niekoľko dní po ovulácii a oplodneniu pozorujú zmeny na svojich pŕs. Často môže ísť o rovnaké príznaky, ako v čase menštruácie, teda zvýšenú citlivosť bradaviek a napätie pŕs. Postupom tehotenstva sa však pridáva nový príznak, a to zväčšovanie a stmavnutie bradaviek.

Neprekonateľná únava

V prvom trimestri sa veľmi často dostavuje únava, ktorá je v niektorých prípadoch až neprekonateľná. Únava býva väčšinou sprevádzaná túžbou po spánku, ktorá je rovnako nepotlačiteľná ako únava. Niet sa čomu diviť, telo nastávajúce mamičky spotrebuje na rast plodu veľké množstvo energie, ktorá potom mamičke chýba. Nemali by sme si to však pliesť z energií z jedla. Tvrdenie, že žena jej v tehotenstve za dva je väčšinou mýtus. Aj keď je pravdou, že žena samozrejme potrebuje zvýšiť príjem jedla, a to hlavne kvalitného, výživného jedla plného vitamínov, pretože aj nedostatok vitamínov môže spôsobovať únavu. Je teda potrebné starať sa o zdravý spánok a prísun energie.

Nielen ranná nevoľnosť

Jeden z príznakov sa často označuje ako ranná nevoľnosť. Väčšinou však nejde len o rannú nevoľnosť, ale o nevoľnosť, ktorá vás môže postihnúť kedykoľvek počas dňa. Nevoľnosťou bohužiaľ trpí viac ako polovica žien. Dostavuje sa väčšinou medzi druhým a dvanástym mesiacom tehotenstva a môžu za ňu pravdepodobne hormóny, ktoré spôsobujú zníženie pohyblivosti steny žalúdka a čriev a tiež zníženie produkcie žalúdočných štiav.

Možným riešením je diéta, častejšia strava po menších porciách, pitie studených nápojov a užívanie vitamínu B6.

Časté chodenie na záchod

Hovorí sa, že plod tlačí mamičke na močový mechúr, a preto mamička chodí častejšie čúrať. Skutočne je to pravda, maternica tlačiaca na močový mechúr spôsobuje častejšie močenie. Ide o úplne individuálny príznak, ktorý však nesmieme zamieňať napríklad s prechladnutím.

Zmeny nálad a precitlivenosť v tehotenstve

Tehotné ženy podliehajú náladám a emóciám. Pri smutnom filmu, dojemnom okamihu alebo aj bezdôvodne sa im spúšťajú slzy. Ženy v očakávaní vnímajú okolí inak ako ostatní ľudia. Hormóny v tele blaznie a spôsobujú zmeny nálad. V jeden okamih sa môžete smiať a za minútu na to sa nahnevať, a to aj bez zjavnej príčiny.

Neľútostné bolesti hlavy

V tehotenstve sa tiež môžu dostaviť bolesti hlavy a citlivosť na určité zvuky alebo decibely. Citlivosť a bolesti hlavy sprevádzajú zmeny hormónov, akonáhle sa ich hladina ustáli, mali by odznieť aj bolesti hlavy,

Kým však bolesti nevymiznú, chodievajte častejšie von na čerstvý vzduch, dodržujte pitný režim a pri najhoršom si doma dávajte studený obklad.

Pálenie záhy v tehotenstve

Ak zostúpime od hlavy trochu nižšie, musíme sa zmieniť aj o pálenie záhy, ktoré je tiež častým príznakom tehotenstva. Je to spôsobené tlačením maternice na žalúdok, v ktorom sa uvoľňuje kyselina soľná a zaviňuje výrazné prekyslenie žalúdočných štiav. Šťavy, ktoré sa dostanú do kontaktu so sliznicou, vyvolávajú nepríjemný pocit. Na pomoc môžete privolať lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdočných štiav (Anacid, Gasterin alebo Gastrogel). Ak nechcete brať lieky, môžete vyskúšať jedlú soľ. Nemusíte sa však báť, ani jeden z uvedených liekov nepoškodzuje plod.

Bolesti brucha v tehotenstve

Ak zostaneme v oblasti brucha, tehotné ženy často trpia bolesťami brucha, ktoré sú typické pre menštruáciu. Pre tých, čo menštruačné bolesti brucha nepoznajú: ide o pocit tlaku v podbrušku. Ak si však nie ste bolesťami istá, zájdite si k svojmu lekárovi. Môže sa totiž jednať o mimomaternicové tehotenstvo alebo bohužiaľ aj o samovoľný potrat.

Kŕčové žily

Ak sestoupáme ešte o kúsok nižšie, zameriame sa na nohy. Tehotné ženy často trpia na kŕčové žily. Prvou príčinou v oblasti nôh sú bolesti a opuchy, ktoré následne končia práve uvedenými kŕčovými žilami. Pomôže vám zdvíhanie nôh do výšky.

U posledných príznakov tehotenstva ide skôr o príznaky, ktoré sa prejavujú až v priebehu tehotenstva, môžu teda pomôcť ženám, ktoré začnú nad možným tehotenstvom z akýchkoľvek dôvodov premýšľať neskôr. V priebehu tehotenstva sa môže navyše dostaviť aj pigmentácia pokožky (tzv. Tehotenský rumenec), zmena kvality vlasov a nechtov (mastnejšie vlasy, zmena štruktúry či farby vlasov a nechtov) či hemoroidy.

Istotou je test či návšteva gynekológa

Nespornou istotu vám dá tehotenský test z prvého ranného moču, ktorý si urobte ihneď po vynechaní menštruácie, a pre potvrdenie tehotenstva sa zastavte za svojím gynekológom.

Autor: Markéta Vlková

 


 

comments powered by Disqus