Ako predchádzať psychickým chorobám

Dnešný životný štýl je plný stresu. Tlak na nás silnie zo všetkých strán. V práci aj doma. Každý z nás má psychickú odolnosť nastavenú trochu inak. Niekto je odolnejší, iný menej. Rolu hrá aj genetika, stresové faktory, životospráva.

Hericium - koralovec ježovitý

Pravidelná životospráva pomáha

Veľmi dôležitá je pri predchádzaní psychických chorôb prevencia. Predovšetkým je potrebné dodržiavať správnu životosprávu: pravidelnú stravu s vhodným nutričným zložením a v primeranom množstve. Samozrejmosťou by mal byť kvalitný a dostatočne dlhý spánok.

Nespavosť môže byť varovným príznakom, že vám problémy prerastajú cez hlavu. Ďalej je dôležité byť pohybovo aktívny a fyzicky pracovať, oboje má vplyv nielen na telesnú kondíciu, ale aj na psychiku, zvyšuje to sebavedomie.

Dobre si zorganizujte čas

Ďalšou oblasťou je vhodné pracovné prostredie, ktoré je potrebné zorganizovať tak, aby bolo čo najpríjemnejšie a obsahovalo čo najmenej stresujúcich prvkov. Nepokoj a nervozita v práci je znamením, že tu nie ste spokojní. Dôležitý je aj poriadok, ktorý poskytuje určitú istotu. Je podstatné naučiť sa hospodáriť s vlastnými silami a časom a dbať na dostatok odpočinku. Chronická únava z preťaženia je bránou k psychickým problémom.

Nezabúdajte na duševnú hygienu

Duševné hygiena v podobe koníčkov, stretnutia s priateľmi a rodinou vás chráni pred psychickým tlakom. Treba si ujasniť, čo je pre vás v živote dôležité, vypracovať si citové a sociálne väzby, ktoré posilňujú odolnosť voči stresu. Súčasťou duševnej hygieny je aj práca na sebe, zvyšovanie svojej psychickej kondície. Veľmi dobré sú relaxačné techniky ako napríklad joga, alebo autogénny tréningy, ktoré potláčajú úzkosť a depresie a pomáhajú k uvoľneniu od stresu.

Nehľadajte barličky

Zároveň je potrebné sa vystríhať využívania berliček ku zvládanie stresu, ako sú návykové látky - alkohol, drogy, ktoré bývajú spúšťačom psychických chorôb. Správnou voľbou, ako podporiť svoju psychiku, sú prírodné prostriedky, ktoré telu neublíži. Pomôcť môže napríklad huba leví hriva. Koralovec ježovitý, čo je jej oficiálny názov, tvorí ostne, ktoré skutočne pripomínajú ježka alebo hrivu leva.

Táto huba, latinsky zvaná Hericium erinaceus, kladne pôsobí na psychiku človeka.

Zbraň proti degenerácii

Je dokázané, že Hericium pozitívne ovplyvňuje kvalitu spánku. To je obzvlášť dôležité. Lymfatický systém (riečišťa mikroskopických medzier v mozgu) má v noci v spánku za úlohu rozkladať všetky splodiny, ktoré za deň mozog vyprodukuje. Ak zle spíte, k rozkladu dochádza len v obmedzenej miere a splodiny sa hromadia. Môžu potom naštartovať napríklad Alzheimerovu chorobu, alebo kognitívne poruchy. Zabraňujú totiž správnemu prenosu signálov medzi neurónmi. Ukazuje sa ale, že Hericium erinaceus zlepšuje pamäť a ľudia, ktorí konzumujú túto hubu priamo alebo ako extrakt, sa cíti lepšie. Huba leví hriva má veľký potenciál pre liečbu nervovo degeneratívnych ochorení.

 


 

comments powered by Disqus