Ako chrániť detskú pokožku v zime

Začiatok jesene a následné zimy so sebou nesú tiež zvýšenú starostlivosť o vaše dieťa. Sychravé a chladné počasie nahráva tomu, aby pokožka vášho dieťaťa trpela. Čím je dieťa menšie, tým menšia odolnosť má jeho pokožka proti nepriaznivému počasiu. U dospelých poskytuje kože účinnú bariéru proti vonkajším vplyvom, ako sú klíma, znečisťujúce látky a patogény. U detí nie je táto ochranná funkcia vzhľadom k nevyvinuté štruktúre kože optimálna, a preto sú oveľa náchylnejšie k rušivým faktorom než vy. To je spôsobené predovšetkým skutočnosťou, že u detí nie sú mazové žľazy ešte plne funkčné. Koža je teda nielen veľmi slabá v jej hrúbke, ale aj jej chýba ochranný plášť, ktorý hrá dôležitú úlohu pri obrane proti baktériám a iným znečisťujúcim látkam. Ide o tenký ochranný film vyrobený z potu, vody, buniek a dokonca aj lojového tuku, ktorý napríklad zabraňuje vstupu patogénom na kožu.

Ako chrániť detskú pokožku v zime

Ako pokožku chrániť

Oblečenie

Jedna z najdôležitejších ochrán vášho dieťaťa je samozrejme teplé oblečenie. Dieťa by malo predovšetkým v mesiacoch, keď ortuť teplomera dosahuje mínusových hodnôt, byť vybavené teplým odevom, ktorý zahalí, čo najviac tela. Jednoduchým pravidlom pri odchode z domu je, že dieťa potrebuje ešte o jednu vrstvu oblečenia viac ako dospelí. Pamätajte teda vždy v chladnom období na to.

Doplnky ku kočíku

Dieťa môže byť chrániť pred chladom a vetrom rôznymi vymoženosťami na kočíku. Ak máte dieťa ešte v kočíku, môžete zvážiť použitie krytu na neho. V dnešnej dobe je možné na trhu zohnať mnoho šikovných vychytávok, ktoré sa jednoducho ku kočíku prirobíjú. Jedná sa o rôzne striešky, clony proti vetru a snehu a v neposlednom rade pláštenka. V prípade inštalácie je však dôležité pomyslieť na to, aby ste do kočíka stále videli a mali tak dohľad nad svojím bábätkom.

Hydratácie pokožky

Najväčšou kapitolou je samotná starostlivosť o pokožku. Hydratovať dieťa je vhodné po celý rok, ale v chladných zimných dňoch je to skoro nevyhnutnosťou. Deti majú samy o sebe pokožku často veľmi citlivú a suchú a preto je starostlivosť o ňu dôležitejšia ako kedykoľvek inokedy. Dôsledkom suchej kože u dieťaťa sú často červené a svrbiace škvrny. Výsledné svrbenie je nielen nepríjemné, ale môže spôsobiť poškriabanie dieťaťa. Hydratovať môžete po každom kúpeli. Vhodné je krémy a masti využívať aj pred odchodom z domu. Prevažne natretie tváre a pery. Vhodná hydratácia je prevenciou proti ekzémom a vyrážkam, na ktoré sú deti náchylné. Tiež pery vášho dieťaťa nemajú vlastné mazové žľazy, čo je dôvod, prečo telo nemôže poskytnúť ochranu pred mrazom. Je dobré ústa pravidelne natierať balzamom. Dbajte na to, aby takýto balzam neobsahoval farbivá, zbytočné parfumácie a ďalšie látky. Je dobré sa teda zamerať na kozmetiku z prírodného zloženia.

Všeobecne je vhodné zabezpečiť, aby bol výrobok vyrobený z prevažne prírodných prísad. Krémy na báze rastlinných olejov sú obzvlášť vhodné pre starostlivosť o jemnú pokožku dieťaťa. Takéto prípravky sa lepšie vsakujú do pokožky a dlhšie ju hydratujú. Na rozdiel od syntetických výrobkov, ktoré jednoducho povedané zostávajú na pokožke a chráni len povrchovo. Komerčné výrobky majú celý škálu kozmetiky, ale vzhľadom k zloženiu nie je výrazne vhodná pre detskú citlivú pokožku. Tieto krémy obsahujú najčastejšie kombináciu troch nevhodných látok. Patrí sem parabény, silikóny a sulfáty. Ďalšími nevhodnými látkami v tejto kozmetike je alkohol, deriváty ropy, ftaláty a mnoho ďalších. Medzi nevhodné látky patria paradoxne aj kolagén, ktorý sa vyskytuje v krémoch. Kolagén sa síce prirodzene vyskytuje v koži, ale synteticky dodaný nemá svoj význam. Dôvod je ten, že kolagén z vonku dodaný nedokáže naša pokožka vstrebať, takže na nej vytvoria vrstvu, ktorá nedovolí koži "dýchať". Nevyvinutá citlivá pokožka môže často na synteticky vyrábanú kozmetiku reagovať rôznym osypáním, ekzémom, začervenaním alebo silnou alergickou reakciou.

Nie je správne na deťoch šetriť. Stačí zaobstarať jeden krém, ale o vysokej kvalite. Vhodné sú telové masla ako bambucké, kakaové, makadamiové, mandľové a mnoho ďalších. Rastlinné oleje - kokosový, mandľový, tekvicový, marhuľový, olivový pod.

Zima by sa nemala chápať ako obdobie, kedy sa musí chodiť menej na čerstvý vzduch. Je však dobré rozumne odhadnú dĺžku na čerstvom vzduchu a patrične dieťa chrániť.

Iba v niektorých osobitných prípadoch by ste s dieťaťom nemali v zimných mesiacoch vychádzať von:

  • v prvých 6 týždňoch po pôrode
  • s deťmi do siedmich mesiacov, nemali byť vystavené prudkému vetru alebo teplotám pod -8 ° C
  • v prípade hmlistého počasia nie sú prechádzky vhodné, hmla môže byť spojená s látkami znečisťujúcimi ovzdušie a poškodzovať dýchacie cesty dieťaťa
  • deti nedonosené, choré alebo inak znevýhodnené
 


 

comments powered by Disqus